Не просто сън, а дълбок сън, ако трябва да сме съвсем точни!
Защото Варна през зимата е един изключително спокоен град, приятен за живеене, но не и за случване на разни неща.
Ако питате хората като мен, които се занимават с журналистика в областта на културата, ще кажа, че през зимата най-много неща се случват благодарение на галериите, предимно частни. За сметка на това от средата на май нататък започва един маратон, по време на който всички си счупваме краката, за да бъдем навреме и навсякъде, където се изисква. Една анкета сред журналистите, занимаващи се с култура, би доказала много ефективно, че в края на всяко лято всеки един от нас се чувства като изцеден лимон.
Логично изниква въпросът: такава ли е съдбата на всеки един курортен град по света? Това е голяма тема и за изясняването й е нужно подробно проучаване. Разбира се, съвсем нормално е в селище, разположено край море, да изобилства от събития в горещите летни сезони. Но това не изключва слчването им и през студените есенно-зимни дни. Или както каза композиторът Милко Коларов на една от дискусиите на тема "Фестивалите на Варна" /на комисията по култура/, "От октомври ние се омърлушваме културно". В момента сме точно такива.
Като стана дума за дискусиите, започнати по инициатива на общинския отдел "Култура", на тях се чуха доста важни въпроси.
Например:
Защо фестивалите на Варна не са предствени в специален сайт /аз бих добавила - преведен на поне още един език. За справка - сайтът на фестивалите в Истанбул www.istfest.org/. Или пък защо на фестивалите на Варна не се прави обща рекламна кампания.
На въпросните дискусии стана въпрос и за това, че е трудно да се разбере кои прояви от летния културен живот на града, най-много се харесват на публиката. Ами много просто: в днешно време това може да се направи лесно с форум в интернет /за справка - редица български сайтове, които имат ежедневни анкети, допитвания и форуми/.
Има и още много "защо". Не само за фестивалите. Аз бих питала още защо във Варна няма повече live клубове, а има толкова много игрални зали, защо цените на билетите за чужденци в държавните музеи и галерии са смешни, докато в чужбина хората печелят именно от това, защо като отидеш на кино срещу билет от 6-7 лева, залата е студена, защо "София филм фест" си остана само в София /преди години и тук достигаше някой и друг филм/. и т. н.
Варна е европейски град. И с времето ще става още по-привлекателно място /както, впрочем, и други градове от страната/. Доказват го големият брой чужденци, които си купуват жилища тук и направо се преселват. Ние обаче си казваме: "Идват, защото тук е евтино". И с това сякаш се успокояваме, че едва ли не нищо не може да се направи.
А всички хубави неща по света и в живота струват пари. Ето защо накрая бих цитирала директора на Варненската опера Христо Игнатов, който на едно от въпросните обсъждания в общината каза следното: "Да се говори за европейско ниво е нахално, имайки предвид заплащането, което ни се предлага".
Разбира се, разходка по брега на морето не се заплаща. Поне това си го имаме без пари.