01.06

броят

архив

контакт

връзки

за нас

 

2004

    БЮЛЕТИН ЗА СЛУЖЕБНО ПОЛЗВАНЕ

ОБРЪЩЕНИЕ
ГРАЖДАНСКИ ФОРУМ
ЗА КУЛТУРА ВАРНА
На 17 декември 2003 г. 40 интелектуалци учредиха Граждански форум за култура – Варна като доброволна неформална общност от творчески личности, от участници в създаването, опазването и популяризирането на културни ценности. На 28 април 2004 г., с приемането на Правилник и избор на Координационен съвет, Форумът вече е публичен факт.

Форумът се създава на основата на ясното ни и дълбоко осъзнато убеждение, че културата е фундаментална ценност, която във висока степен предопределя качеството на живот и просперитета на обществото ни. Вниманието, грижата и уважението към нея днес са изключително принизени в политическите, административните и властовите структури на държавата.

Основната причина за създаването на Форума е общата ни тревога, свързана с отдалечаването на нашето общество от културните ценности. Това само по себе си е заплаха не само за културата, а и за същностни качества на човешката природа: свободата, достойнството и толерантността, белязали всяко демократично общество.

Варна като голям икономически и туристически център притежава несравними възможности за развитието си и като уникално културно средище. Заедно с това конкретната социално-икономическа среда тук крие в себе си огромни рискове.

Самоцелният стремеж към материално благополучие и криворазбрана предприемчивост неизбежно водят до отсъствието на респект към сътвореното културно наследство. Затова сме принудени да приемаме негативните последици от унищожаването на безценни пластове от хилядолетната памет на нашия град.

От друга страна всекидневните икономически ограничения внушават фаталната заблуда, че в името на оцеляването най-лесно е да се лишим от общуването с високата култура и изкуство. По този начин цели поколения са заплашени от духовно осакатяване, търсене на фалшиви алтернативи и необратима деградация.

Политическото съревнование в условията на нашата все още незряла демокрация съдържа в себе си многобройни възможности от употребата на художествената култура за конюнктурни цели. Като се прибави отсъствието на цялостна, добре осмислена държавна стратегия за развитието на културата, сме принудени да понасяме всички негативи от непреодоления централизъм в условията на икономическа и политическа нестабилност.

Изброените обстоятелства ни накараха да потърсим заедно път към реабилитиране на културата в общественото съзнание и конкретно пред нашите съграждани. Защото съвременният интелектуалец днес, може би повече от всякога, не бива да се възприема просто като добре образован човек, а като личност, чиято мисия е да хуманизира и култивира обществото, да противодейства на омразата, насилието и фанатизма, които заплашват да прерастнат във всеобщ стил на поведение.

Форумът е израз на необходимостта от създаване и функциониране на нормално, свободно и съзнателно гражданско общество, което да участва пълноценно в изграждането на своя жизнен и културен статус.

Целта на Форума е да подпомага и стимулира развитието на културните процеси, да допринася с познанието, опита и професионализма на участниците в него за решаването на важните културни проблеми за Варна и страната, да обединява хората, посветили се на културата и изкуствата, и да работи за тяхната благородна и съзидателна кауза.

Като непосредствена проява на гражданското общество Варненският Форум ще поставя проблемите с цялата им острота, но заедно с това ще бъде готов да търси конкретни, разумни и дългосрочни решения за тяхното преодоляване съвместно с всички заинтересовани страни – културната общественост, местната и държавната власт, както и чуждестранни партньори.

Гражданският форум за култура – Варна, възприема толерантността и диалогичността като основни принципи в своите взаимоотношения с всички личности и институции. В търсенето на най-правилните и адекватни решения в културната политика, когато обстоятелствата изискват, той ще бъде и необходимият коректив и опонент.

Другият основен принцип на Форума е неговата откритост – както в публичното оповестяване на решенията, така и по отношение на неговата работа. Форумът е отворена общност, в чиято дейност ще могат да участват всички (включително и представителите на местната и централната власт), които проявяват сериозен интерес към проблемите на културата. Форумът е готов да съдейства на принципна и професионална основа на компетентните общински и областни административни структури по всички въпроси, отнасящи се до културата на Варна.

Културата е най-силното средство, чрез което личността едновременно се самоопределя и приобщава към световната цивилизация. А цивилизацията означава култивиране и хармонизиране на крайните човешки цели в обществото.

Ние, участниците в Граждански форум за култура – Варна, изразяваме категоричната си убеденост, че истинското развитие на нашия чудесен град преминава през съхраняването, създаването и разпространяването на високите културни ценности.

УЧАСТНИЦИ В ГРАЖДАНСКИ ФОРУМ ЗА КУЛТУРА – ВАРНА:
н.с. Александър Минчев, Александър Монев, Альоша Кафеджийски, Ангел Ангелов, Борис Стателов, д-р Валентин Плетньов, Ванко Урумов, Венцеслав Антонов, Веселина Савова, Веселина Цанкова, проф. Владимир Иванов, Гаро Кешишян, Георги Велчовски, Георги Чобанов, Дарина Иванова, Дафинка Данаилова, Димитричка Кателиева, д-р Димитър Калев, арх. Димитър Стефанов, Димитър Трайчев, Доно Цветков, Екатерина Чешмеджиева, Емилия Милкова, арх. Енчо Димов, Катя Дамянова, д-р Любомир Кутин, д-р Марко Илиев, доц. Масис Хаджолян, проф. Милко Коларов, Митко Дянков, проф. Михаил Лазаров, Михаил Мутафов, Нина Локмаджиева, проф. Росица Йорданова, Румен Серафимов, Румяна Илиева, Станчо Станчев, Стефан Вътов, Тодор Игнатов.

КООРДИНАЦИОНЕН СЪВЕТ: Георги Велчовски, Георги Чобанов,
арх. Димитър Стефанов, д-р Любомир Кутин, проф. Михаил Лазаров, проф. Росица Йорданова, Румен Серафимов


За контакти: Румен Серафимов – координатор на Форума
Бул. Мария Луиза № 41, тел. 68 10 39; 0887 82 99 14
  
ОБРАТНО
  

stalker.bg

© Copyright 2004 - Stalker Project - Studio IDA