01.06

броят

архив

контакт

връзки

за нас

 

2004

    БЮЛЕТИН ЗА СЛУЖЕБНО ПОЛЗВАНЕ

Нина Локмаджиева
ВЕСКО ВЕЛЕВ МЕЖДУ
ДЗЕН И КРЪСТА
Художникът, който търси вграденото време

Влизате ли тези дни в музея „Георги Велчев”, бъдете готови за цялостна пренастройка на сетивността. Бъдете много тихи и много вглъбени. Бъдете ловци на неуловимости. Така вероятно ще успеете да се допрете до тънките граници на един самодостатъчен свят, разположен в пространствата на проникновението между дзен философията, християнската традиция и съвременното виждане – светът на Веско Велев.

Едно от доказаните имена в българското пластично изкуство, Велев е познат и на публиката във Варна от изложбите си в център „Артеа”. Сега на поканата на Румен Серафимов той отговаря с четири цикъла нови, непоказвани неща.

Първият цикъл – посочва изкуствоведът, - са работи върху дървени плоскости, които носят наслоенията на времето, натоварени са с вградено време. В тях се чете връзката с иконния образ, разпозната като едно съвременно усещане за традицията. Отгласи от символиката на християнския канон се смесвет с абстрактни цветни петна.

Вторият цикъл са абстрактни-експресивни творби с акварелен характер, а третият – създадени в Париж дълги хоризонтални рисунки. Особените силуети в тях напомнят усещането за ритъм в един близък до поантилизма подход – казва Румен Серафимов.

Четири огромни рисунки върху хартия с размери до 1 на 3 м затварят последния цикъл в експозицията. С една от тях – „Пътеката”, Веско Велев спечелва конкурса за творчески престой в Сите дез ар в Париж. В техните импулсивни удари е видим духът на дзен естетиката.

„Заглавията понякога могат само да ни подведат – уговаря се авторът, - но всеки човек извървява своята пътека. А през какво ще мине, това е вече божа работа – каквото му е отредила съдбата. Ако тези мои неща нвавяват нещо такова, то е доста далечно, както сте забелязали. Но все пак то е част от традицията на това място, на което живея в момента. И аз понякога се уча от иконата. Опитвам се да вкарвам елементи, по-скоро усещание за иконата, без да навлизам в нейните позиции и сфери. Това е съвсем друго живописно пространство – кавалетно, ако може да се нарече картина, разбира се. Така че това е моят личен свят и ако съм се справил, са станали. А усещането е за време. Аз просто се опитвам да боравя с времето.”

„Веско Велев е в линията на феноменологичната живопис – определя Румен Серафимов, - живопис, която показва самата себе си, структурата си, автентичния си език, пътищата, жестовете и ритуалите, с които е изградена.”

Веско Велев е роден през 1956 г. в Карлово. Завършва живопис в Художествената академия в класа на проф. Иван Кирков през 1985 г. Живее и работи в Сопот. Има самостоятелни изложби в София, Пловдив, Германия, Франция. Негови творби са притежание на СГХГ, на градските галерии в Пловдив и Добрич, на частни колекционери у нас, в Гърция, Италия, Полша, Франция, Холандия, Англия и Швейцария.

Веско Велев в музея „Георги Велчев”
Снимка Нина Локмаджиева
  
ОБРАТНО
  

stalker.bg

 

© Copyright 2004 - Stalker Project - Studio IDA