stalker.bg

БЮЛЕТИН ЗА СЛУЖЕБНО ПОЛЗВАНЕ     23.12.2011

Културен шок
15 април 2010 (празник)

   броят
   архив
   автори
   връзки
   за нас
   контакт

 

Участници:

Грета Хoфман – по призвание собственик и едноличен акционер на въображаемата корпорация „Империум“*, а по необходимост консултант в магазин „ИДЕЯ“**
Елвира Пресли – командир на Грета
Фиона Норис – колежка и приятелка на Грета
Александра Николаевна Назарбаева – знатна дама от кавказки произход
Шварц – приятелят на Грета
Полиандър – гарван
Гретел –женска тигрова котка, тип европейска, 2,5 кг.
Хор – представителен ансамбъл на бившия „Домостроителен комбинат“ – с. Тополи

В 9:58 ч. сутринта Грета Хoфман не обича да върви за работа. Пролетта, есента и зимата в града са като лошо фотокопие на истинските сезони. Тук-там определенията са поразмазани на фона на бледата черно-бяла обща картина. За средата на април времето е достатъчно хладно, за да се налага носене на топли дрехи сутрин и неминуемо изпотяване на обяд. Слънцето загатва, че ще се покаже за по-дълго, но по зимному го мързи и то тлее иззад облаците.

Грета слиза от автобуса и замислено тръгва към пешеходната пътека. Винаги е мразила да пресича булеварда. Днес бе прашен, а биваше още кален, наводнен, както и горещ и удавен в зной през лятото.

„... трябваше да си купя нещо за закуска.. .зелено, зелено... опалянка! изтървах го... мразя изтървано зелено... мразя колите... искам кола.... искам черни сандали... не, не искам...“

Светва зеленият светофар за пешеходците и слабичкото момиче пресича на другия бряг. Оттам й остават стотина крачки до магазина. Посивелите промишлени сгради наоколо са неми свидетели на ежедневната игра между Ньорд*** и Грета, докато тя прекосява това разстояние. 160 сантиметра ръст и 43 килограма живо тегло са слаби показатели, когато цялата ярост на вятъра е съсредоточена в една точка. Шварц се шегуваше с нея, че трябва си пълни джобовете с камъни в такива дни.


* Империум – въображаема корпорация, чийто предмет на дейност е дизайн и производство на предмети. Гамата е много голяма и варира от сокоизстисквачки с радио до гранатомети с форма на детелина.

** ИДЕЯ – Изчистен Дизайн и Едри Ягоди – търговска марка на дъщерята от третия брак по съвместителство на собственика на „АгроПолиПлод“ ЕАД. Според нея в мебелните магазини има колосална липса
не се предлагат плодове. Затова във всеки шоурум на „ИДЕЯ“ има зона със сезонни плодове за продажба. Концепцията има променлив успех, но картината как жена с палто от „Армани“ си омазва перфектния маникюр, за да си напълни една торба с презрели кайсии, струва повече от всякакви приходи.

*** Ньорд – бог на вятъра от скандинавската митология.

След изиграване на танца на умиращия лебед с няколко последователни залитания и спъвания по коварната и равна входната площадка, тя отвори вратата и влезе в залата на първия етаж. Вървейки сред изисканите дизайнерски предмети и касетки с вносни круши, срещна Фиона, която със спална крачка се е запътила към машината за кафе.

- Здрасти, Фифи! – поздрави Грета.

- Здрасти, Грета! Не си забравила за срещата с харпията, нали? А, и да полееш лющяна в саксиите до прозорците. От щаба се оплакват, че реализираме слаби продажби на плевели през последните месеци.

- Как може да си толкова конкретна от сутринта?

- Нали съм първа смяна! Имала съм един час допълнително, за да се събудя.

Грета си оставя чантата на бюрото и якето на закачалката, взема инвентарната дизайнерска лейка, пълни я с бистра чешмяна вода и отива да свещенодейства с жадните подправки. По високоговорителя се чува строен женски глас, който с гордост обявява:

„Колеги, днес в магазина ще слушаме трите записани дългосвирещи плочи на представителния ансамбъл на бившия „Домостроителен комбинат“ в село Тополи. Първата плоча се казва „Песни за зидане и мазане“, в която са включени класически стари градски песни, както и народни разпевки. Приятно слушане!“

След няколко секунди бял шум, хлъзгаво меден тенор, подпомаган от характерна палитра народни музикални инструменти като синтезатор и електронни барабани, запява:

Градил Илия килия,
градил Илия килия, ох, аман, аман,
на пътя, на кръстопътя.

Струята на Грета започва да трепти от умиление при досега с класическата българска песен.

„Не е нормално да се започва работа толкова рано!... килиииия... опалянка, една саксия съм забравила... амааан... треперят ми ръцете... оливам пода... на кръстопъъътя... мразя тази плоча!“

В 10:43 ч. денят се точи със скоростта на супена лъжица, бъркаща тридневна боза в чаша за кафе. Грета и Фифи уплътняват безделието с разговори за живота и космоса, а по-конкретно – какво ще закусват. В магазин, който постоянно мирише на кожа, плодове и зелени подправки тялото е в състояние на перманентен глад.

В този момент сред тромпети, чаткащи искри и парфюм се появява Елвира Пресли.

- Здравейте, момичета! – проехтява звънкият й глас, докато красива ваза се напуква от интензитета на присъствието й.

- Здрасти, Пресли! – отговориха на два гласа.

- От щаба искат да изнеса пред вас слово за добротата и приятелството в офиса. То има за цел да сплоти още повече нашата единица, за да расте лющянът в позитивна среда.

- Тъй вярно!

- Момичета, зелените подправки са като... цветята! Те имат нужда от любов, светлина, разговори, питателна храна, ласки...

- Значи като хората! – довърши вместо нея Фифи.

- Точно така! Като хората...

- А това значи ли, че ако им се четат книги, ще имат и богата обща култура?

- Ами... не бих стигнала чак дотам!

- А ако им даваме сладки неща ще бъдат ли щастливи?

- Виж сега, Фифи – поде обезсърчено, но с набираща увереност Елвира Пресли, – нека дадем шанс и на мълчаливата ни колежка Грета да сподели какво мисли по тези така... съществени бизнес въпроси.

Но Грета се е загледала през прозореца, където се вижда малко циганче да язди кон, следвано от няколко приятелчета на колелета. Тази гледка контрастира нереално с бетоновия пейзаж, на чийто фон се играе първо действие на пиесата „Млад юнак на коня“. Срещата им с 40 метровия спирачен път на камиона в насрещното прекъсва спектакъла и тя се замисля за превратностите на съдбата.

„... колко е трудно да си кон в града... И колко лесно е да си камион в насрещното... приятелство... дружба... гладна съм... искам вкъщи...“

В 11:15ч. Елвира Пресли не понася глупави хора, но това правило важи с пълна сила и за остатъка от денонощието. За нейно съжаление пазарът за дизайн и едри сезонни плодове е специфичен, а интелектуалната борса отдавна е в рецесия. За този ден предстоят важни срещи с клиенти, които могат да бъдат насочени по праведния път на зелените подправки и изчистения дизайн. Изисква се максимална концентрация и позитивно мислене в такива ситуации. Магнитните бури и средно високият радиационен фон на промишлената зона подсказват интересен ден, изпълнен с шеги и закачки, смях и радост... или пък не. В този момент по високоговорителя захабени от цигари, строителни прахоляци и греяна ракия мъжки гласове нежно запяват:

О, дона Клара,
мечта на южни мечти.
Със твойта красота,
ти ме подлуди.

Александра Николаевна Назарбаева обожава социалния си статут. Тя влиза с бодра крачка в залата на магазин „ИДЕЯ“. Говори шумно по мобилния си телефон, обсипан с плеяда кристали, способни да засрамят всяко яйце „Фаберже”. Съпругът, с когото поделя скромната сума от няколко милиона долара и 30 години възрастова разлика, отново е на браншова конференция в Кипър и тя е готова да се отдаде на второто си най-любимо нещо след младите моряци, а именно обзавеждане на имотите си.

Наскоро е придобила малка къща в покрайнините на града и по-конкретно в едно поле. Самата постройка грабва погледа поради факта, че е единственото нещо, което се откроява в радиус от 10 километра. Състоянието й е... занемарено и не блести с архитектурния плам на която и да е епоха. Според агента с бягащия поглед и инвентарния нокът от фирма „Цакарес, Георгиев и партньори“, който я водеше, в този дом са отсядали Атила, Карл V и генерал Скобелев. Чък Норис също за малко да спи тук, но в последния момент агентът му предпочел Сливенските минерални бани. Вярно, път липсваше, но я убедиха, че по времето, когато тези велики мъже са идвали тук, конят е бил единственото транспортно средство и те не са имали нужда от такива глезотии. Това я накара да се замисли дали да не си построи и една конюшня, точно до отбивката, където да си оставя джипа. По нотариален акт общата квадратура на постройката е 40 квадратни метра заедно с покрития сайвант.

Александра Николаевна Назарбаева обожава новата си къща. Изключително невзрачният вид, придаван от изпадалата мазилка, пропадналия покрив и буренясалата градина не можаха да скрият от новата собственичка дълбокия потенциал на мястото. Дори и унгарският танц, изсвирен от 5 плъха с бомбета и едно дръгливо куче не я смути. Тя си каза, че къща, приютявала толкова велики личности, пасва идеално на нейния статут. Вече си представяше вестибюла, бляскавата дневна и зимната градина, където ще пие чай с гостите си. Съзнанието й рисуваше красиви картини на виенски балове, стюарди с подноси шампанско и двойки, въртящи се под звуците на валса.

Разговорът по телефона придобива явно неочаквана посока, защото красивото четвъртвековно лице започва да излъчва праведен гняв и след едно изкрещяно „Да пошел ты в жопу, засранец! И вообще отойди от гроба!“ затваря демонстративно, размазвайки апарата о мраморния под. Кристали и разнородни електронни компоненти се пръсват обидено във всички посоки. Знатната дама изсъсква „Сволочь“, вдишва дълбоко, изчаква няколко секунди, издишва бавно, както са я учили в ашрама на Бали, усмихва се и продължава по маршрута, вървян многократно, а именно към работния кът на агро-дизайнерките от „ИДЕЯ“. По пътя е прихваната от Пресли, която снове с лейка и влияе положително на растенията и дизайна около себе си

- Здравствуйте, Ельвира!*

- Здравейте, госпожо Назарбаева! –поздравява Елвира – Радвам се, че отново ще сте наша клиентка.

- Елвира, аз многа даволна от ваш паследен интерьер. Мои гости астанали ачаровани от яйца, снесени от мои какошки.

- Радвам се, че усилията ни отговарят на високите изисквания, които ни поставихте. Все пак, курник с полози от копринени нишки и кожа от бяла белка за голите ви пустинни кокошки от Намибия не е често срещан вид проект. Ще ви помоля за момент, за да видя коя от колежките е свободна, за да й обясните за новия проект.

Елвира отива в офисната част, за да подбере някоя от двете си подопечни. Заварва Грета и Фифи да играят на каласпа**. Грета водеше с една точка и беше ред на Фифи да хвърля. Пресли тактично изчаква докато си пресмятат точките и заговаря:

*Александра Николаевна Назарбаева, както и ред нейни сънародници, пребиваващи за бизнес и удоволствие в страната, развиват мистични лингвистични способности. Високото самочувствие ги кара да мислят, че с лекота могат да научат чужд език за броени седмици. Крайният резултат накъдря космите в ушите и често основният смисъл не успява да бъде предаден правилно, което рефлектира в забавни ситуации, включващи сельодка, сини ботуши и вълнисто папагалче.

**Каласпата е спорт, който е обяснен подробно в разказа „Просталгия“. За незапознатите ще обясня общите правила: подреждат се в боулинг конфигурация 8 кибритчета с картинка на футболист и се целят с гумен калник от „Москвич“. Играта е относително лесна и най-често печели първият, който хвърля.
 

- Момичета, другарката Назарбаева е тук и е готова да избухне с нови идеи. Кой го отнася вместо всички?

- Ами не знам – казва Фиона. – По-добре ти да избереш, Пресли.

- Кой победи на каласпата?

- Оф – започна Грета. – Фифи ме би в последния ход. Направи легендарното преславско хвърляне със странично завъртане. Нямах шанс да я настигна. Уви!

Фифи й намигва весело и се подсмихва. Елвира също се присъединява към подиграването и вкарва гол от центъра:

- Грета, мила съратнице, на теб се пада честта да обслужиш Александра Николаевна и да продължиш традицията на силно сътрудничество между „ИДЕЯ“ и г-жа Назарбаева, което ще пребъде и в третото хилядолетие с лющян под ръка...

- Ок, ок, разбрах. Отивам преди да си изпаднала в корпоративен делириум и да трябва после да те лекуваме с хитове на оркестър „Сваровски“ и шоколад с босилек.

- Нека силата на гюзъма бъде с теб! – мистично каза Елвира.

- Алелуя! –довърши Фиона.

Грета се затътри с ужасяващо нежелание към основната зала на магазин „ИДЕЯ“. Носеше тефтер А4, молив и осветен кръст. Кръстът беше за всеки случай. На всякакви беше попадала.

„... защо все на мен се пада да говоря... така не обичам... искам да й направя изумения проект, но без да я виждам... защо не говори с някой друг... май не полях дивисила... искам да ям...“

- Здравейте, г-жо Назарбаева. С какво мога да ви бъда полезна?

- Здравствуй, Грета, милочка! Аз имала нова идея и дошла в магазин „ИДЕЯ“... – засмива се шумно и след няколко контролирани изхрипвания в чест на успешната игра на думи, тя продължава – Аз си купила нова къща.

- Честито.

- Благодаря, милочка. Имам снимки в мой телефон... – оглежда разпилените парченца от телефона си по пода и продължава – ... имала снимки на свой телефон, а сега дори телефон няма. Ха ха ха! Не ти трябват снимки, аз ще ти обясня какво трябва на тебе.

- Слушам.

-Значит... Дом очень красив, далеко от цивилизации. И там искам да организирам бал. Като във Виена. Жени, рокли, валсове, хрусталь и икра... Може би ще ти трябва план на къща, за да работиш.

- Да – и Грета подава тефтера, отворен на бяла страница, и молив. Александра Николаевна Назарбаева взема тези два предмета и се съсредоточава, за да събуди спомена за разпределението измежду спомените, изпълнени с дискотеки, моряци и магазини. Накрая драсва едно голямо правоъгълниче и едно по-малко в него.

- Тук трябва да има салон за посрещане на гости, вестибюл, бална зала, кухня, 10 спални, малък салон, голям салон и зимна градина с екзотични растения. Може да забравила някои неща, но ще ги добавяме потом.

Грета се взира в геометричната картинка и се опитва да намести целия списък в тази форма. В един момент, осенена от подозрение, тя пита:

- Прощавайте, колко квадратни метра е тази къща?

- 40 квадратни метра. Защо?

- Смятате ли да достроявате още... около 500?

- Няма нужда – отвърна снизходително Александра Николаевна Назарбаева. – Има място за всичко, както е!

„... ще се застрелям... скоро...“

В 19:32ч., след безкрайния низ от емоции през работния ден, Грета се завръща у дома. Шварц я чакаше зад широко отворената врата със закачлив израз на лицето. Точно до него лежеше сакът с изпрано пране, който явно все още не беше придобил способността да се подрежда сам. Какво разочарование!

- Здравей! – каза Щварц и я целуна – Как прекара днешния ден?

- Нормално! Много съм изморена! Днес идва една клиентка и ми разказа играта.

- Рускинята ли? Предполагам... описа я като доста... труден пациент!

Грета се преоблича, измива и сядат да вечерят. Менюто е от вратни пържоли с розмарин, пюре от сладки картофи и мерло от Горно Мурзово.

- Много беше вкусно, Шварц! Справил си се страхотно!

- Е, не беше чак толкова вкусно! Просто вечеря.

- Толкова много ядох, че сега цялата ми кръв се спуска към стомаха, за да храносмилам. Май ще полегна за момент!

Прибират масата и Грета се отправя с мудна крачка към леглото. Притваряйки за момент очи, чува как Шварц снове наоколо, после отваря прозореца и пали цигара, докато търси до коя страница е стигнал. Светът й притъмнява. Умът й се замъглява. Образи се въртят в съзнанието й на фона на отшумяващата музика от реалния свят. Чува отдалечено мяукане на котка. Последните трошици съзнание сигнализират, че тя няма котка.

искам котка... котка... преядох... искам като котката на Фифи... Шварц ще откаже... много ми е тежко... мяу... котка... докосване... мяу... някой ме бута... нещо се случва... искам да спя...“

Събуди се, защото някой я побутваше по рамото. Отвори едно око и видя Шварц, който се беше надвесил над нея.

- Какво има?

- Минава полунощ. Отиди да се измиеш и лягай да спиш нормално.

- Май пак проспах цялата вечер.

- Случва се!

- Ти няма ли да лягаш, Шварц? – попита провлачено Грета.

- След малко. Дочитам последните страници и ми е много интересно. Историята почти се развърза. Орките са с огромно числено превъзходство...

Грета спря да го слуша. Книгите на Шварц бяха странни и не разбираше защо ги чете. Въпреки това не обичаше да го прекъсва, защото той много искаше да споделя прочетеното. Беше странен по свой си начин, който й беше много вълнуващ, когато се запознаха. Ухажваше я различно от базовите орки, и много дискретно. Толкова дискретно, че самата тя не бе разбрала, докато не осъзна, че не може без дългите им среднощни беседи на най различни теми и факта, че винаги я изпращаше до тях, без значение колко са изморени и трошиците сън, оставащи до следващия работен ден. За две седмици спечели сърцето й. Настроена меланхолично, Грета се насочи към банята, за да се измие. Веднъж приключила с тези така тривиални занятия, свали дрехите и си легна. За цялото това време Шварц не е помръднал от креслото с книгата в скута му, освен може би за новата цигара, която гори в ръката му. Злото отново ще бъде надвито между 895 и 917 страница след низ от ловки стечения на обстоятелствата и проява на дух и остроумие. Отпусна глава на възглавницата и затвори очи. Морфей я надви за секунди и тя заспа отново, докато през стиснатите й клепачи се процеждаше треперещата светлина на лампата за четене.

„Здрасти, Полиандър!“

„Здравей, Гретел!“

„С какво се занимаваш тази вечер? Да не ловиш пак муза?“

„Не, днес играя шах сам със себе си. Господарят каза, че трябва да стана по-логичен и по-малко хаотичен.“

„И къде ти е шаха? Нищо не виждам.“

„На ум, Гретел! Защо ми е истински шах? Не мога ли аз с феноменалния си интелект да си представя 64 полета и 32 фигури?!“

„Е, щом казваш, Поли! Аз не бих имала търпение за това.“

„Забавно е. Можеш и ти да пробваш някой път.“

„Как върви играта?“

„Много се закучи! На 534-тия ход сме и противникът ме заби с Марсилската обсада. Ужасна гад е! Не мога да го издържам вече. Още малко и ще му изкълва лявото око.“

„Нали играеше със себе си?“

„Много съм коварен и неприятен. Направо ми иде да си посегна!“

Гретел се замисли колко е странен Полиандър в някои моменти. Не е ясно дали се е натровил пак с втасали врабчета или е притеснително луд.

„Поли, скучно ми е!“

„Полиандър! Минахме вече този урок!“

„Оф, добре де, Полиандър! Повтарям, скучно ми е!“

„Какво се очаква да направя по въпроса?“

„Обърни ми внимание.“

„Добре де. Така или иначе тази партия се поизчерпа. Искаш ли да ти разкажа история?“

„Да, да! За какво ще е?“

„Историята е за един млад шлосер...“

„Мяу? Шлосер? Това да не е някаква история, която измисляш на момента?“

„Не. Това е история, която се разказва от много векове и може да се проследи чак до териториите на древния народ на вавилонците...“

„Че какви шлосери е имало преди много векове във Вавилон? Глупаво е!“

„Добре де, може и да е била с майстор ковач в началото. Аз я разказвам с шлосер. Ако не ти харесва, отиди някой друг да ти разказва истории и да те забавлява.“

„Добре. Слушам.“

„Имало един шлосер. Той бил много даровит и срамежлив. Можел да прави истински чудеса, но само когато никой не го гледа. Много се притеснявал, когато го заговаряли и затова нямал кой знае колко приятели. Имал една голяма мечта и тя била да има дайре със сребърно ръбче, което виждал всеки ден на една сергия, отивайки към работа. Дайрето било скъпо и шлосерът не можел да си го позволи. С този мечтан инструмент можел да бъде неотразим на мачовете на Кирпич (Каспичан), най-любимия му отбор от „Д“ група...“

„Поли, не знаех, че вавилонци са живеели в Каспичан. А защо са играели футбол? Това не е ли нов спорт?“

„Гретел, ако ще ме прекъсваш през цялото време, няма да се разберем. Естествено, че вавилонците са играели футбол. Кой не е? И в древен Египет са играели, ако става дума. Не ме прекъсвай повече, иначе нищо няма да разбереш.“

„Добре де, спирам!“

„Годините минавали и младият шлосер станал само шлосер. Продължавал да не прави нищо, освен ако някой много не му се помоли, и работел гениално, но с абсолютно нежелание. Ходел си на работа, слушал, наблюдавал и мислел много. Дайрето продължавало да струва скъпо, а той печелел все по-малко и мечтата му се отдалечавала все повече и повече. В един момент мислите му станали толкова гениални, че вече се чувствал не на място в живота си. Точно в този момент му изсъхнали ръцете...“

„Е как му изсъхнали ръцете?“

„Ами така! Нищо не прави с тях, писнало им и изсъхнали... Толкова дълго не бил ги използвал за работа, че забравил за какво са му. Оставайки силно инвалидизиран, нямало с какво да се изхранва освен с даване на съвети. Оказало се, че съветите му са мъдри и все повече хора се допитвали до мнението му. Започнал да печели много добре. Една сутрин той минал покрай сергията, пред която прекарал толкова часове в съзерцание на дайрето със сребърно ръбче. Инструментът още лежал върху червена плюшена възглавничка и отразявал музикално слънчевите лъчи. Шлосерът погледнал към предмета на въжделенията си, после към пълната със златни монети кесия на колана си, и пак към дайрето. Осъзнавайки колко е иронична ситуацията, той горчиво заплакал и понеже нямал ръце се опитал да се избърше в крачола на панталона си. Уви, в този момент загубил равновесие и паднал на пътя, където точно тогава минавал един Голф тройка. Колата го блъснала и продължила. Последното, което видял шлосерът с гаснещия си взор, били две букви :ТХ. Това е. Край.“

„Е как край?“

„Ами така. Свърши историята.“

„Ами тя нямаше поука!“

„Е как да нямаше? Ако шлосерът беше работил нормално като всички, щеше да има пари да си купи тъпото дайре и да си го използва на воля, и нямаше да го сгази кола.“

„А, това ли било? Не го разбрах.“

„Това не ме изненадва твърде. Нека ти избистря още. Големият потенциал не стига. Трябва да се работи, за да се реализират възможностите, които са заложени във всеки от нас.“

„Много ясно. Оф, много очевидни неща ми казваш. Мислех, че някаква голяма тайна ще ми разкриеш.“

„Големите тайни най-често са много очевидни... Виж, изгрява слънцето. Трябва да отлитам. Господарят скоро ще стане, а без мен дори не може да се изкъпе като хората. Довиждане, Гретел. Доскоро.“

„Чао, Поли!“

„КАЗВАМ СЕ ПОЛИАНДЪР!“
 

НАЗАД

НАПРЕД

 

 
 

© Copyright - Stalker Project - Studio IDA