stalker.bg

БЮЛЕТИН ЗА СЛУЖЕБНО ПОЛЗВАНЕ     23.12.2011

Пиринчена мъдрост
4 март 2010 (делник)

   броят
   архив
   автори
   връзки
   за нас
   контакт

 

Участници:

Грета Хoфман
Елвира Пресли
Златна Изумрудена Злеева – знатна дама, плод на българското възпроизводство
Омазан Хайдутов – социален дизайнер, мъдрец и енергиен знахар на частна практика
Шварц
Хор – представителен ансамбъл на стъкларския завод в гр. Белослав

В 8:01ч. Грета Хoфман не обича да става от сън. Няма значение колко часът е. Телефонът й звънеше за добро утро.

„.. мммм... мгмм... още 5 минути...“

С отработен рефлекс спира алармата и се обръща на другата страна. Потъва отново в сън и продължава сюжета, който се развиваше в съня й. Уви, не успя да доразвие вече съвсем избледняващата история, в която май имаше някакъв шлосер, евентуално шах... Изтърва го. Много мразеше недовършените сънища. Иска да си види края на съня, а не се получава. Стиска очи. Напряга се... Край.

„... ох, защо нещата не се случват както аз ги искам... Това я изпълва с недоумение. Желанията й са така нормални и очевидни. И правилни. Ако можех да накарам всички да го разберат... ако можеше...“

След като приключва с хигиенния ритуал се насочва към кафеварката, която е пълна наполовина след Шварц. Докато пие, гледа през прозореца към улицата и си мисли за живота.

„... искам да имам собствен бизнес.. .да съм си шеф... да ставам, когато ми се иска... да правя красиви неща... как да го кръстя... трябва да е звучно име... ще го мисля на работа...“

Грета поглежда часовника на стената и скача от стола, на който се е отпуснала.

„... кога стана толкова късно... пак закъснявам... оф... защо все така става...“

- Сигурни ли сте? – попита невярващо Елвира Пресли.

- Пресли! – подхвана тихо Златна Изумрудена Злеева, защото според нея интелигентните хора не повишават тон. За тях е важен смисълът на думите. – Познаваме се! Не за пръв път работим заедно. Знаеш за моите интереси към мистиката и българския корен във всяко по-важно събитие от световната история. Не си забравила и вълнуващия ни разговор, когато ти доказах чрез силата на думите и познанията си, че Юлий Цезар е бил българин.

При спомена за онези четири часа агония, предвидени за избиране на саксии с дивисил и праскови, Елвира си представи как от тавана виси въже с примка и бездиханното й тяло леко се полюшва в дискретните повеи от климатика. Дори беше проверила откъде да се сдобие с рязана ловна пушка и как да я използва в случай на подобен бъдещ диалог. Провери и колко би лежала в затвора, ако застреля клиент. Оказа се смешно кратко за услугата, която би направила на обществото.

Златна Изумрудена Злеева е стилна жена. Поне така си мисли, а другите виждат, че не е така. Нейният стил е относително лесен и рецептата му е следната: дрехите са в черно и бяло, като се търси делови вид – бяла риза, за да не личи, че понякога има пърхот, и черен панталон, за да не се вижда колко е неблагосклонно времето. Според сезона има черна връхна дреха или голям черен шал, който не пасва на нищо и най-вече на самата нея. Бижутата трябва да са златни, с минимално общо тегло от 400 гр., иначе би изглеждала невзрачна. Освен модата, другата голяма страст на Златна Изумрудена Злеева е да общува на високо интелектуално ниво. Доставя й удоволствие да смайва събеседниците си с думи като „сода бикарбонат“, „балюстрада“ и „интонация“. Съпругът й не разбира стремежа към извисяване. Това я кара да търси близки по дух хора, с които да обменя мисли. Такъв е избраникът на философската й мисъл – Омазан Хайдутов.

По високоговорителя се чува строен женски глас, който с гордост измънква:

„Колеги, днес в магазина ще слушаме за съжаление единствената записана дългосвиреща плоча на представителния ансамбъл на бившия стъкларски завод в град Белослав. Албумът се казва „Кристали и сълзи“ и в него са включени класически любовни песни от старо-градски тип. Приятно слушане!“

И аз като вас съм роден от жена,
за нея съм ангел, за вас
сатана,
животът ужасен направи ме лош,
да търся печалба във тъмната нощ.

Апаши, апаши, има ги в цял свят, и тук,
но има и други, що вадят душата с памук.

На стола до госпожа Злеева левитираше Омазан Хайдутов, днес в ролята на съветник и професионален подкрепящ. На моменти тези роли му се изплъзват, защото има силно присъствие. Толкова силно, че го усещаш няколко светофара преди да завие към теб. Разполага с екстравагантен външен вид: мръсни дънки, шушлякова мантия, импрегнирана със скъп парфюм, и е коронован с пършива грамада от коса, която го издига до завидните за българския мъж 200 сантиметра ръст. Има нисък и бумтящ глас, както и впечатляващ речников запас от думи, характерни за платежоспособните маси.*

- Хром и никел! Представям си го! Като комбинация между къщите на Гауди в Милано и градината Тюйлери в Лондон – се развика екзалтирано той с поглед, отправен някъде толкова далеко, че вероятно вижда поне центъра на Добрич, и с ръце, протегнати високо към притеснително скъпия полюлей, закачен на три метра над него. После вметна дискретно – Нещо ожаднях!

Омазан Хайдутов има богата обща култура. Тя, естествено, не следва голите факти, както е при аматьорите. Понеже не чете книги и списания, той разчита на дочута оттук-оттам информация. Събираното по този начин познание има много плюсове като спестяване на време и конюнктивит. Има и неизброими минуси. Основният е, че тези късчета информация, извадени от контекста, не попълват голямата картина, а са като цветни топчета, които събираш в една кесийка и вадиш само за да впечатлиш другарчетата пред блока. Няколко малки ръчички посягат към мистиката на тъмната торба и вадят по едно топче. Комбинацията от тях прави един нов факт. По този начин Омазан Хайдутов смесваше сгради, места и предназначение по един виртуозен начин, като пренаписваше световната история на изкуството и архитектурата според човека, който е насреща му. Така Айфеловата кула се оказва в Кьолн и там заточват военнопленници през Средновековието. Адриановият вал е стена, разделяща Източна от Западна Германия, а Биг Бен е градският часовник на Констанца. Клиентите му, макар и много разнообразни, са представители изключително и само на платежоспособните маси и имат едно общо нещо, а именно факта, че биха сричали думата „енциклопедия“ и не знаят какво значи „евакуация“. Съвкупността от тези факти му е създала репутация на изключително начетен и извисен мислител, способен да се справи с всеки пространствен и философски казус.

- Това място ще бъде храм на духа и тялото – продължи той по-спокойно. – Място, което заслужаваш, Златна! – млясва демонстративно и добавя – Подгонила ме е някаква жажда... Бих пийнал нещо, ако ви се намира...

- Омазан, говориш толкова красиво! Разбираш нуждите ми – измърка г-жа Злеева.

- Прекрасно – започна Елвира Пресли с тихата надежда да се включи в разговора. – И как по-конкретно си го представяте? Да кажем в артикули и цифри.

Насилствено изтръгнати от знанието и топлината на утопията, гостите поглеждат леко отнесено към нея.

- Омазан, обясни на нашите приятелки това, което ги интересува.

- Деца мои!... надявам се, че нямате нищо против да ви наричам така? Чувствам ви толкова близки, че сте като плът от плътта ми.

„Господи, ще повърна! Всеки път го прави. Поредната му роля. Днес сме му деца, утре сме приятелчета, а вдругиден кой знае? Добре, че не се налага да участвам активно в разговора. Горката Елвира! Искрено й съчувствам за тежката съдба на преговарящ. Късмет, че на мен се пада само да проектирам безумните им идеи.“

- Нека се хванем за ръце! – започна мистичния си ритуал по обяснение мъдрецът – Затворете очите си! Изпразнете умовете си! Уловете неуловимото! Докоснете недостъпното!...

Крадеме, пилеем, когато речем,
каквото откраднеме, ний го ядем.
Във банки парите не влагаме,
там фалитите често спохождат ги, знам.

Апаши, апаши, има ги в цял свят, и тук,
но има и други, що вадят душата с памук.

В този момент звънва мобилен телефон... четири чифта очи се отварят и започват да се озъртат. Оказва се, че това е телефонът на Омазан. Той се намусва, докато чете кой го търси. Прокашля се и се отдалечава на няколко крачки встрани. Натиска копчето, за да вдигне.

-Браточка! – развиква се той с тежкарски тон – Къде се изгуби да ти го... да... да... да... както кажеш, пич... ще дойда да ти видя новия баварец, само няма да се притесняваш... офиса ти нали е на същото място... да... до курвите и после вдясно... оки пич... ха ха ха ха ха... да...да... чао, пич!

Три чифта очи гледат втрещено. Рязката промяна от космос на кебапчета с боза е стъписваща.

„Ха!... Издаде се мошеникът!... Сега Златка Злето ще го разобличи!...“

Омазан Хайдутов приглажда шушляковото си яке, придава си смирен вид, прекосява с една бърза крачка разстоянието до духовната си последователка, хваща ръката й и заговаря с глас, който би смазал дори и пантите на гардероба на баба му:

- Обади се едно момче, което се опитвам да водя по праведния път на истината... но той се съпротивлява... през целия му къс и осеян с насилие живот е бил неправилно насочван. Открих го случайно в една дискотека, където търсех души в нужда. Беше в тоалетната и нуждата му се оказа наистина голяма... ще спра дотук. Не искам да ви отчайвам с паденията, на които съм попадал по света...

Златна Изумрудена Злеева изтрива самотна сълза от дясното си око и с усилие потиска желанието на други да потекат, за да й правят компания. Прегръща духовния си ментор и промълвява:

- Ти си избран от Бога, Омазан! Нека състраданието в сърцето ти никога да не се изчерпи!

„Егати!... 10 години „ИДЕЯ“, 10 години цирк!... не мога да повярвам, че е толкова смотана!“

Следват няколко часа обяснения, хорово пеене, групова медитация и смятане. Омазан Хайдутов се изнизва с дискретна за ръста си крачка. Когато примерният проект е готов, започва трескаво остойностяване. Изнизва се още час, през който валят идеи и въпроси от бъдещата главна жрица.

- И да има много саксии с лющян и гюзъм. Господин Злеев обожава джуркан боб.

- Сто саксии от всяко стигат ли? – пита Грета.

Космологът се материализира с чаша за уиски в ръка. На дъното й се вижда утайка от зелена течност, която съмнително напомня на утайката от дъното на бутилката с ликьор от индрише, който се пазеше за много специални случаи. Естествено, бутилката е била пълна и запечатана в началото на работния ден. Омазан Хайдутов обича да го черпят. Най-често с неполагащи му се предмети, храни, напитки и услуги. Това засилва имиджа му на философ от друго време, който е „над нещата“. От друга страна, околните имат усещането, че помагат духът му да не слиза от висотите, в които обитава. На съвсем заден и почти необозрим план има и една утаечна мисъл, че са те прекарали. Когато не го черпят, се самообслужва.

- Дъб и кестен! Сто? Момиче, ти не познаваш истинските числа! Великия философ и творец Льо Корбюзие е написал великата книга „Модулатор“, изпълнена с великите числа. Едно от най-важните е 8341***.


* Прослойка от обществото, забогатяла през тъмните векове. Някои от характерните черти са: скромен произход (работническо семейство), образование, което никога не надвишава средно професионално и липса на така важните първи седем години от възпитанието. Речниковата палитра, необходима за общуване с тези „пациенти“, включва прости думи и звуци, заимствани от чужди региони и езици, винаги в грешен контекст**, заваляне и говорене високо.

** Един по-конкретен пример. Думата „цепеняк“, чието етимологично начало несъмнено е в дърводобивния занаят, се използва както за хубава жена, така и за бърза кола.

*** Общата култура на Омазан Хайдутов за пореден път сервира виц. Цитира грешно името на книгата „Модулор“. Числата, които казва, са задължително четирицифрени и са от друга книга. Тя се нарича „Хонорарът ми ще е много голям“ и е неофициалната библия на опортюниста.
 

- Нека все пак повторим поръчката, за да няма обърквания... –започна Елвира.

- Стомана и бетон! Не може да има объркване, когато се настройваш към космоса!

- Мдам! Така... изреждам отделните артикули, а вие ми казвате бройките във „велики“ числа. Нали така?

- Трябва да стане невероятно! Разберете ме! Душата ми се нуждае от това място.

- Космос и континуум! Тя каза! – изрева Омазан Хайдутов, докато почукваше с жезъла си по пода. При по-внимателно заглеждане се вижда, че това е стар теодолит с изтрити деления, който е бил употребен от слугата на Космоса.

Грета почуква с кокалчета под ръба на масата.

„...континуум... хубава дума... може да кръстя фирмата така... може и да е нещо друго, което завършва на ум. Делфинариум, терариум... трябва да помисля още...“

След този ден, изпълнен с бурни преживявания, Грета се запъти към ресторант „Дървен кът“, където имаше среща с Шварц за вечеря.

„Дървен кът“ е сред приличните ресторанти с домашна кухня. Собственикът му Буратин Поатие Резбаров* искаше гостите му да се чувстват като у дома си, и най-вече ако са дърводелци, стругари и резбари. За тази цел храната се сервираше на дървени тезгяси с менегеме, в което са приклещени солта и пипера. Вилиците бяха дървени и едро одялани, но ножове липсваха. За тези, които имат нужда да удребняват насъщния, присъстваха длето и кръгъл чук. Поради фрапантната липса на финес в този процес, на вечерящите се предлагат найлонови престилки на входа, а чиниите са от дебела ламарина. Когато заведението е пълно и е ден за телешко, освен глъчката на голяма група хора в едно помещение се чуват и многобройни удари на чук по длето и на длето по метал. Атмосферата не предразполага към тиха вечеря, спящи деца и решаване на кръстословици, но храната е вкусна и хората от квартала го посещават редовно. Освен обичайните за ресторант услуги, заведението предлага и струг, фреза, набор от шлайфове, шкурки и циркуляр.


* Вероятноста във Вселената да съществува дърводелец, който да кръсти първородния си син Буратин, е неимоверно малка. Но когато Франсоа-Поатие Резбаров стоеше над формуляра в родилното и стигна до мястото за име на бебето, което бе видяло бял свят преди броени часове, в главата му изникнаха купища приятни спомени от книжката за Буратино, която до известна степен го насочи към бъдещата му професия. Почти машинално написа „Буратино“ и след това, в изблик на късно появила се съвест, задраска „о“-то като изстреля новороденото директно в Топ 5 на най-нелепите имена за десетилетието, публикувани от вестник „Буре-вестник“ на село Буря. С такова име младият Буратин не би могъл да стане нито грънчар, нито заварчик. Когато стана на 18 се отказа от родителите си чрез „Държавен вестник“.

- Погледни натам! – кимна с глава Шварц.

- О! – усмихна се Грета – Леля Геновева е напуснала леговището си.

- И ни е довела своето домочадие. Каква радост! Сега остава да се появи и кварталният, да пуснат „Жълт слънчоглед“ и да завъртим едно хоро насред дърводелския натюрел.

- Визуализирах го. Ако се случи, си тръгвам без предупреждение.

- Как върви работата? – поинтересува се Шварц.

- Имахме доста изморително посещение от космоса – въздъхна Грета.

- Нека позная. Омазан Хайдутов и аурата му? – захили се.

- Естествено! Кой друг? Измори ни с присъствието си за пореден път. Голяма част от запасите в хладилника липсват.

- Мдам! Знаем как обича да го черпят.

- Имам късмет, че не се налага да говоря с него и изтрещелите му клиенти. Изтощавам се от такива хора. Жалко, че повечето са като тях... макар и не така... ммм... да кажем мистични.

Шляс! Три събития се случват в рамките на няколко секунди. Под номер едно е звукът на прекалено силен удар с чук. Сребърният медал е за парчето пилешко, което долита от югоизток и каца до пепелника с грацията на свален от хулиган гълъб. Последно, макар не и по важност, е басовият крясък „Мамито ти!“, който се извисява над шума от другите. Шварц започва да се смее на глас. Следва едно припряно „Марине, защо ме излагаш така?“, „Къде отиде?“ и „Ето го там при младежите.“ – и масивна фигура се материализира до масата. Два пръста с размера на панаирни кебапчета от Петров дол се стрелват покрай домакините и сграбчват избягалото пиленце с размер на едра калинка. Високо над тях се измънква нещо като „А, ето къде било!“, безгрижно подсвиркване и дематериализация.

- Ха ха ха! Няма такава ситуация! – коментира Шварц със задъхан фалцет изпод очарования си поглед.

- Оф, как може да се смееш на това? Много е грубо! – отвърна раздразнено Грета.

- Хайде, хайде! Грубо е да ти излеят шкембе чорба в яката на фрака, докато свириш Шопен. Това е слаба ракия. Бъди малко по-положителна. Ежедневието е най-смешната комедия и е безплатна Трябва да й се наслаждаваш.

- Не го намирам за забавно.

- Преди да бъдем прекъснати от летящата храна исках да те попитам нещо. Все се оплакваш колко ти е досадно, изморително и вече не твърде градивно в магазина. Цял живот ли смяташ да работиш в „ИДЕЯ“?

- Не! И ти го знаеш много добре. В един момент ще напусна и ще работя за себе си. Тогава няма да ми казват да поливам саксии с подправки, да слушам плочи с гадна музика, и въобще сама ще си определям всичко. Ще имам богати симпатични клиенти, които ще искат големи проекти.

- И за кога го планираш, ако не е тайна? – попита Шварц сериозно.

- Ами след време. Засега съм млада и не ми се рискува – отвърна с лека досада.

- Ти и преди две години беше млада. Сега си по-малко млада, а след още няколко години ще си още по-малко млада. Колкото повече чакаш, толкова повече имаш за рискуване.

- Ох, какво си ме зачекнал на тази тема? – раздразнено каза Грета.

- Времето минава и никога няма да дойде идеалният момент. Винаги ще има причини да не поемеш риска и така ще се изнижат младостта и ентусиазмът.

- Работя по въпроса! Даже си измислих име на фирмата. „Империум“. Нали е хубаво?

- Не е ли малко претенциозно за нова фирма с един служител?

- Перфектно е! Не знам как някой не го е измислил преди мен.

- Името е десетата стъпка от пътя. Има доста по-важни неща за правене преди да си измислиш име на фирмата. Възползвай се от момента сега. Дори да нямаш клиенти в началото, ще се оправим някак. Мога да издържам и двама ни, докато потръгнат нещата.

- Остави ме на мира! Нищо не разбираш.

- Сигурно! Нали и аз работя за себе си!

Грета не отговаря на тази реплика. Замълчава и отвръща глава от настоятелния поглед на Шварц.

„ ...оф, как ме изнервя... нищо няма да казвам... по-добре да мълча и той ще забрави и ще ме остави на мира с тези теми... нещата ще се случват, когато ги преценя… това е моят живот и аз си избирам какво се случва в него…“

„Здрасти, Поли!“

„Здравей, Гретел.“

„С какво се занимаваш днес? Да не играеш пак шах сам със себе си?“

„Не и днес! Днес се настройвам към вибрациите на Вселената и съм почти готов.“

„За какво ти е да се настройваш към вибрациите на Вселената? Звучи глупаво!“

„Ако го направиш, можеш да призовеш висш разум и да зададеш въпроси за живота.“

„Това е скучно! Все пак, какво ще питаш, ако се получи?“

„Имам подготвен въпросник с няколко позиции. Засягат се теми, които ще ти убягнат, затова дори няма да си правя труда да ти обяснявам.!“

„Откъде ги измисляш тези теории, Полиандър? Понякога чак се изумявам.“

„Един бухал ми го сподели днес. Летях около един паметник в парка и го видях кацнал на един клон встрани от гълъбо-потока. Познаваме се от Школата за летене във Владиславовската гора, беше много интересен едно време.“

„Познавайки теб, Полиандър, се притеснявам точно с какво е бил интересен. Да не е бил луд?“

„Е, имаше вярно някакви отклонения от нормалното, но това е задължително условие за големите умове.“

„Щом казваш...“

„Та видях го, завалията, кацнал на един клон и реших да му направя номер. Долетях иззад гърба му и отскубнах перо от опашката. Сега като лети по нощите ще има да бие надясно. Грааа! Не беше очарован, а и беше пил от някаква локва, която се оказала стара бира, та го заварих позамаян. От него знам за тази процедура с настройването.“

„И не ти направи впечатление, че този персонаж не е с всичкия си и е алкохолик?“

„Това няма значение за гения. Почти съм постигнал правилното ниво на подготовка. Още малко... още... още…“

„Внимавай да не пръцнеш от много напъване!

Но Полиандър вече не я слушаше. Беше се съсредоточил до краен предел, взираше се в небето и леко сумтеше. След няколко минути се чуха едновременно два звука. Единият беше гракането на гарвана, а другият – от въртене на автомобилни гуми, създаващи пернишка симфония №3 TDI. Гретел погледна през ръба на покрива да види какво става, a зад гърба й се чу:

„Готово! Сега чакаме висшия ум и задавам въпросите.“

На един клон до тях каца кукувица. Странно, предвид късния час. Тя завъртя глава и изцвърча:

„Вие не разбирате богатия ми вътрешен свят, низши създания!“

Полиандър видимо се ядосва, защото перата на гърба му настръхват, и изсъсква:

- Рожбе, хайде да изчезнеш! Чакаме един висш ум да ни осени с мъдростта си!“

„Прекалено съм изискана за тази реалност! Невежи!“

Фръцва се и отлита. Полиандър и Гретел чакат мълчаливо явлението. След половин час напрежение котката измяуква:

„Поли, каза ли ти бухльо точно колко време се чака, докато се появи персоната?“

От една цепнатина излиза доста сдъвкан плъх и върти глава, докато се ориентира.

- Виж го, Гретел! Изглежда все едно някой вече е вечерял с него и не му е понесло!

Когато ги забелязва, гостенинът се насочва към тях и заговаря хлъзгаво:

- Добра вечер, мили домакини! Мога ли да ви предложа съветите си?Имам богат опит в общуването.

- Ще се наложи да се откажем от услугите ви, драги господине. И така си общуваме добре!

Ударил на камък, след минутка мълчание плъхът пожелава приятна вечер и се изнизва нанякъде.

„Оф, Поли, няма да дойде никакъв висш ум. Трябва да си слабоумен, за да го вярваш.“

„Гретел, толкова си ограничена! Ако не опитвам нови неща, как ще се развивам? Можеш и ти да опиташ за разнообразие.“

„Как пък не.“

„Толкова си незряла, Гретел!“

„Грубиянин!“

„Дори не би могла да разбереш колко грешиш...“

„Остави ме на мира, Полиандър. Ще се развивам, както си искам. Тъпак!“

Господарката й избира най-подходящия момент, за да отиде до тоалетната и Гретел изчезва. Полиандър стои още няколко минути без да реагира и гледа към точката, където се е намирала събеседничката му.

„Инфантил...“
 

НАЗАД

НАПРЕД

 

 
 

© Copyright - Stalker Project - Studio IDA