stalker.bg

БЮЛЕТИН ЗА СЛУЖЕБНО ПОЛЗВАНЕ     20.03.2012
ПОКОЛЕНИЕТО
„ФИЛЕ МИНЬОН”


Текст: Неси Николаева

   броят
   архив
   автори
   връзки
   за нас
   контакт

 

Какво е общото между това да гледаш кабелна телевизия, да ядеш вкусна домашна мусака и да отидеш на дискотека? – И трите дължиш на родителите си.

Еми, така е. Има някаква мъгляво определена възраст, до която някой друг ни издържа и удовлетворява нуждите (и капризите) ни, и после обществото изисква от нас да се превърнем от непохватни, безпомощни патенца в изящни, самостоятелни, възрастни лебеди. И целият този процес протича бурно, ускорено и шоково. Нещо като финансов пубертет.

Финансов, щото парите са значителен ключов фактор от цялото съзряване и позициониране като независими личности в този див, див свят. Няма особено значение кое ще ти се стори най-трудно - да си платиш сам сметките, да си сготвиш или да заделиш пари за социални забавления. А е трудно, защото досега не се е налагало, логично.

В един момент това, което сме чували безброй много пъти – че когато почнеш да си печелиш сам парите, почваш и да ги оценяваш и пестиш, се оказва фрапиращо вярно. Ако си чудесен човек, някъде около този момент би имало един друг, в който решаваш, че вече не е редно да искаш от вашите джобни, или поне не същата сума, тропваш с крак, противопоставяш се на паразитния начин на живот, който си водил досега, и отиваш на полето да си вадиш сам хляба. Или просто преосмисляш разни ценности, навици и приоритети.

Когато знаеш, че има кой на драго сърце да ти сготви вместо проста мусака, филе миньон, защото си толкова очарователен, защото си един на майка и на татка, защото си добър и имаш шестица в училище, е прекрасно, и най-вероятно си на възраст до 19. Когато си принуден сам да си направиш шаблонни яйца на очи, е кофти. И белег за назряваща самостоятелност.

Обаче, всъщност не е толкова зле. Първо, това е начинът, по който можеш да се отблагодариш на родителите си за годините грижи и пръснатите пари. Да ги оставиш малко да си починат, бе, да хапнат и те филе миньон. И ако си чудесен човек, това, че ги облекчаваш, че тръгваш по пътя, който ще ти отреди някой ден тяхната роля, и им предоставяш спокойствието, което са си заслужили, само по себе си ще те направи щастлив.

И не само. По-важното – това е и задължителната стъпка към шлифоването на характера, необходим за по-нататъшното ти оцеляване. Истината е, че дори да е нормално да разполагаш с нечии средства за известно време, това не те води до никъде. Няма отпечатък върху формирането на положителни качества у теб, не ти е полезно от еволюционна гледна точка, не можеш да го сложиш в графа “лични постижения” и гордо да го тикнеш в носовете на хората, очаквайки да ти се възхищават. Те, даже ние, се възхищаваме на прогресиралите и успелите благодарение на себе си индивиди. Един такъв спокойно може да бъде наречен “чудесен човек”.

А за да се развиваш и усъвършенстваш като чудесен човек, е нужно собственоръчно да срежеш пъпната връв с лесното и безгрижното, които противно на всеобщото схващане, продължават дълго след детството, и да се срещнеш лице в лице с всичко, за което досега не ти се е налагало да мислиш. Страшничко е, но краткият период на привикване към новия ти, самостоятелен начин на живот, е минималната и първа цена, която трябва сам да платиш. Дългият период след това е Голямото Нещо. Което така или иначе ще ти се случи, от теб зависи колко ще си подготвен за него.

И уви, плашещата мисъл, че животът протича в някакви рамки – училище, работа, семейство, деца, е най-често вярна. И не толкова плашеща. Можеш да надграждаш, ако искаш. По-трудоемко е, но е по-удовлетворяващо. И в двата случая, трябва да си минал през финансовия пубертет и казармата на самостоятелеността. По възможност – доброволно.

Е, можеш и никога да не пожелаеш да достигнеш до изпълняването на тези рамки. Наричаме тези хора „неудачници”. „Нехранимайковци”. „Пропаднали”. А ти не си такъв, нали? Ти си чудесен човек.
 

 

 
 

© Copyright - Stalker Project - Studio IDA