stalker.bg

БЮЛЕТИН ЗА СЛУЖЕБНО ПОЛЗВАНЕ     8.8.2011
РОДИНА И ЧУЖБИНА
(Heimweh und Fernweh)


Веселка Николова
   броят
   архив
   автори
   връзки
   за нас
   контакт
 
ОТ ЧУЖБИНА

РОДИНА И ЧУЖБИНА
(Heimweh und Fernweh)

Веселка Николова

МОРЕ ПРЕЗ АВГУСТ
Владимир Костов

ТУК, ТАМ И ДРУГАДЕ –
ЛОНДОН

ЦЕРЕМОНИЯ ПО ДИПЛОМИРАНЕТО В ИМПИРИЪЛ КОЛИДЖ
Ирина Файон

ДЕЙСТВАЩИ ЛИЦА
Разговор
с Миглен Мирчев

КЪЩАТА НА ЛЯТОТО
Мариана Захариева

ТИПОГРАФИЯТА
ЕДНА ИСТОРИЯ С ОБРЕМЕНИТЕЛНИ ПОСЛЕДСТВИЯ

Димитър Трайчев

ДЖЕЙМС БОНД,
ЕМИЛ БОЕВ И ДРУГИ

Анна Владева

ТУК, ТАМ И ДРУГАДЕ – ГРУЗИЯ
ВИДЯНО И ДОЧУТО

Ирина Файон

УСМИХНИ СЕ! СНИМАТ ТЕ СЪС СКРИТА КАМЕРА!
Андрей Кулешов

ДВУПОСОЧЕН БИЛЕТ
Анна Владева

 

Носталгия на немски е Heimweh – болка по дома. От три години живея между две държави – България и Германия. Разкъсана? Не. Коя е моята родина? Искам ли да имам две родини? Къде изпитвам носталгия и по какво? Като я карам така с въпроси към себе си, се сещам за „Въпросниците” на Макс Фриш – единият раздел е посветен на родината. Много интелигентният човек (а този е и с Нобелова награда за литература) си личи по умението да задава въпроси – те не сa непременно лесни за отговор, но те карат да се замислиш. А тези на Макс карат много хора повече от 50 години. И така:



• Доколкото родината е онази географска и обществена среда, в която сте роден и израсъл, тя е незаменима. Благодарен ли сте за това? – Да.
• От кое по-лесно бихте могли да се лишите:
а) от родина?
б) от отечество?
в) от чужбина?
– От никое.
• Има ли краища, градове, обичаи и т.н., които ви навеждат на скритата мисъл, че сте по-пригоден за друга родина? – Уви, да. И не малко. (Но ако се чувстваш добре на много места, значи си гражданин на света.)
• Имате ли втора родина…? – Да. – … и ако е така:
• Можете ли да си представите трета или четвърта родина, или тогава родина си остава отново първата? – Да. Но първата си остава първа.
• Кои ястия ядете от носталгия (например немските курортисти на Канарските острови държат всеки ден да им се изпраща със самолет кисело зеле) и чувствате ли се с това по-уютно и сигурно в света? – Таратор, шопска салата и гювеч, готвя ги за други – българи и чужденци – и с това всички се чувстваме добре навсякъде по света.

Още не знам дали мога да кажа, че Германия ми е втора родина или дори дали искам да ми стане такава, но се чувствам много добре в тази страна. Доброто владеене на езика е задължително, за да се чувства човек комфортно – ако не можеш да уловиш хумора на другите и да разкажеш виц в отговор, няма да ти е леко. Но пък така разбираш, че за германците битуват митове, които изобщо не са верни. Не е вярно, че са студени – сред тях има най-различни, включително много емоционални; други се отварят трудно, но след това стават силно твои хора; при трети винаги усещаш известна дистанция, но тя често произтича от професионализъм и висока компетентност, които заслужават уважение.



Ах, хубаво е в Германия – особено в град като Гьотинген! Малко университетско градче, където студентите и преподавателите са 1/3 от населението, където има много стари къщи с гредоред от ХІІ-ХV век и където на главната улица има седем книжарници. Какво ли не там е старо – най-старата академична книжарница Калвьор е от 1735 – откакто Гьотинген е станал университетски град, търговецът на вина Бремер вече седмо поколение ги продава от 1786 г. насам, най-старата и реномирана сладкарница Крон & Ланц е от 1876 – когато ние сме се готвили за Априлското въстание. Да не говорим за една от най-старите и красиви пивници-винарни (Weinstube) в Германия – Юнкершенке, и за ресторанта-винарна (Weinkeller) под стария Ратхаус (Градския съвет), който е на 740 години (друг развенчан мит, че Германия е само бирена страна). Символ на града е Гéнзелизел – гъсарката Лизел, най-целуваното момиче в света. По традиция всички, защитили докторската си степен в Гьотинген, отиват да го целунат. До 1926 г. това можел да направи всеки, но с особено удоволствие го правели студентите, когато си уреждали срещи край металната статуя на пазарния площад. После била въведена забрана за „простосмъртните“, която били вдигната само за 100 минути на 100-тния рожден ден на Лизел през 2001 г.

Гьотинген е град на науката – от него са излезли 44 нобелови лауреати и до днес тук продължава да се твори наука с главно Н. Очарователно е да се разхождаш из улиците и да четеш табелките (320 на брой) с имена на велики хора, които са били студенти или са работили тук – Хумболт, Хайне, Лонгфелоу, Брамс, Гаус, няколко принца и барона, Бисмарк, Роберт Кох, Макс Планк, Билрот, бъдещият банкер Морган, Мечников, Хонда.



Гьотинген е и град на културата – тук гледах на открито Хенделовата опера „Адмето“ с японска хореография, тук има симфоничен оркестър, два театъра и много музеи и галерии. А има и много празници – нощ на културата (когато до полунощ на сцени по улиците и на различни други места има музиканти, артисти, представления за деца, литературни четения, отворени галерии и магазини), Гензелизелфест (празникът на въпросната гъсарка Лизел), джаз фестивал, фестивал на европейското кино, театрален фестивал на/във вътрешните дворове. Тук академизмът се носи във въздуха и хората, които го дишат, ходят спонтанно на публични лекции от най-различни области на науката, просто от интерес. Тук е интернационално и могат да се чуят най-различни езици в автобус №5, който снове между различните институти и сгради на университета. Хората, с които се запознах през тези години (с моите пет езика и общителност това не беше трудно), са от целия свят и някои от тези познанства полека-лека се превръщат в приятелства. Ето за такива хора с удоволствие се пече баница или се прави шопска салата и на бутилка червено вино се бъбри за какво ли не!

Празнуването на германците се простира и до средновековни фестивали в крепости – в замъка Ханщайн можеха да се видят и хора в старинни дрехи, и средновековни занаяти, и битки на рицари. Светлината изглежда е на особена почит – има фестивали на фойерверките, за които билетите са продадени месеци напред. Но едно от най-забавните неща е Кесперкирмес – празникът на черешите във Витценхаузен, където се провежда и немското първенство по надплюване с черешови костилки. Не, това не е немска приумица – има и световно първенство.



Другото нещо, което тук ме порази, е близостта с природата. Като заклет градски жител аз не бях свикнала да виждам птици и диви животни на ръка разстояние. Но тук изумителни черни косове със златни човки и очи подскачат на метър от теб и те гледат насмешливо. Една патица беше снесла шест яйца в гнездо в малко изкуствено езерце с камъш сред студентските общежития в Дюселдорф под прозореца на дъщеря ми и си ги измъти без притеснение под радостните погледи на студентите. Само нощем понякога се будехме от любовно крякане, защото тя продължаваше да бъде упорито ухажвана от трима зеленоглави красавци и успяваше да се справи и с тях, докато мътеше. Зайци и катерички скачаха край новите университетски сгради в Гьотинген, таралежче се разхождаше по улицата посред бял ден в едно градче в Харц… Това все още ми се струва почти като някакво чудо и не преставам да му се наслаждавам.

Впрочем, ето първoто нещо, което трябвашe да кажа, когато ме питат защо живея като прелетна птица между две държави – аз отидох там, защото ми писна от професионалната безпътица в България. Дълги години работих като лекар в интензивно отделение, и то с удоволствие. Но идва момент, когато усещаш, че просто въртиш графика и не се развиваш в никаква посока. Трудно е, дори и да искаш, защото в българските болници все още съществува крепостната система, а и в България всичко, което искаш да постигнеш, става „въпреки”, а не „благодарение на”. У дома не си пълноценен специалист в своята област, защото разбираш само от онази част, която си практикувал. А в Германия, ако си специалист по вътрешни болести, владееш практически всички методи – ултразвук (ехоскопии на различни зони), гастроскопии и други ендоскопски методи, бронхоскопии и прочие. Ако си кардиолог, си по 3-6 месеца в общото отделение, в интензивното, в приемно-спешното, в ехографската лаборатория, в ангиографа, в електрофизиологичния сектор – така ротираш навсякъде и практически умееш всичко това. За съжаление в България има криене на занаята, като че ли всеки еднолично притежава парче от баницата, и недопускане по-младите да се развиват добре, особено от определено ниво нагоре, когато могат да се превърнат в конкуренция. Да, сещах се, че моят списък с мечти може да не съвпада с този на шефа ми, но все пак исках още. Мисля, че не е срамно да искаш да се усъвършенстваш и развиваш в някаква посока и това е основно право на всяко човешко същество. Както и достатъчно основание да промениш статуквото си. И така заминах за Гьотинген, където се оказа съвсем различно. Германците учат другите с радост, защото колкото повече неща владеят младшите, толкова по-малко ще викат старшите да ги правят вместо тях. Всички началници до ниво професор владеят всичко или почти всичко, което правят подчинените им, и разбират и ценят труда им. Новите насоки от Европа и САЩ се четат веднага и от всички, обсъждат се на колегиуми и съответно на това се сменя лечебната стратегия спрямо болните. А в България нерядко шефовете не владеят методите, които подчинените им владеят, или доста бегло разбират от тях, неинформираността си прикриват с професионално високомерие и се оправдават с липсата на адекватно заплащане от Здравната каса (което е факт, но не е причина да не знаеш достатъчно в своята област). Така германците учиха и мен с радост, показваха ми от сърце, като аз работех непрекъснато, а не просто гледах през рамо, и ми помогнаха да наваксам неща, които не бях успяла да постигна предните години. И това трая месеци, беше безплатно и стана само с размяната на няколко мейла.



След като си легализирах лекарските права в Германия, си търсих работа на общо основание – обяви, интервюта с главни лекари, мъката на избора. И къде съм сега? Работя в прекрасна частна болница с много мили собственици (в служебното ми жилище ме посрещна бутилка от собственото им шампанско), имам шеф, който е умен, високо квалифициран, компетентен, толерантен и добронамерен, и интернационални колеги, с които се разбирам чудесно. Също така имам страхотни сестри и болногледачи и много благодарни пациенти, които шепнешком се хвалят с мен пред другите болни и на по-висок глас пред близките си. Хубавото е, че съм ценена, уважавана и добре заплатена. Тъжното е, че и моите български пациенти заслужават такива грижи, такова лечение и такава висока медицина като в Германия.

Аз пътувам много и из Германия, и по света – да видиш е по-важно от това да притежаваш. До мен има любим човек, който ми дава вдъхновение, любов и свобода. Тогава къде е родината? Кое е родината? (Въпрос № 4 на Макс: „Какво наричате родина: а) село? б) град или квартал от него? в) езикова област? г) континент? д) жилище?”) Тук имам не отговор, а още въпроси: Кое е наистина родината? Свободата? Любовта? Добрата работа? Някаква национална култура? Целият свят? Ако е така, тогава аз съм гражданин на света. Когато съм в Германия, понякога изпитвам Heimweh – болка по дома. Когато съм в България, изпитвам Fernweh – болка по далечното. Аз съм щастлив пътник във влака на времето. Защото няма път към щастието, щастието е пътят.
 

 

 
 

© Copyright - Stalker Project - Studio IDA