stalker.bg

БЮЛЕТИН ЗА СЛУЖЕБНО ПОЛЗВАНЕ     21.10.2011
ТЕЛЕФОННА ЛЮБОВ

Ана Христова
   броят
   архив
   автори
   връзки
   за нас
   контакт
 
ОТ ЧУЖБИНА – GENERATION NEXT
Виктор Минчев

BE THE CHANGE YOU WANT TO SEE IN THE WORLD...
Неси Николаева

LONDON CALLING 1
Александър Вълков

LONDON CALLING 2
Валентино Георгиев

БЪЛГАРИ В ЧУЖБИНА
(ПО-СКОРО АЗ В ЧУЖБИНА)

Борис Павловски

ТЕЛЕФОННА ЛЮБОВ
Ана Христова

ИНТЕРВЮ С НИКОЛАЙ ТЕРЗИЕВ

В ТЪРСЕНЕ НА ИЗБОР
Анастасия Карнаух

ЗА ГЕРМАНИЯ
Ивайло Димов

ДОТАМ И ОБРАТНО
Даниел Павлов

CLANDESTINO
Георги Георгиев

ИМАЛО ЕДНО ВРЕМЕ НА ЗАПАД
Виктор Минчев

 

 

 

 

Фор доуз ъбаут ту чат – уи салют ю! Ана Христова (Дания, 21) за свободата на комуникацията, която напълно безплатно е способна да намали разстоянията и мъката по близките (но пък камерата качва 2 кг... е, какво да се прави, няма пълно щастие. Поне мама е спокойна, че се храниш редовно, 2-0 за съвременните комуникационни технологии).

Технологиите в наши дни ни предоставят незаменимата възможност да общуваме всеки ден с близки и приятели на хиляди километри от нас, поддържайки връзката с родината топла.

Това за нас, децата на 21-ви век, е огромно преимущество в сравнение с поколението на нашите родители, за които престоят в чужбина би бил потискащ период на (почти) напълно откъсване от любимите хора в България. Единствената възможност за тях тогава е била крехко и несигурно общуване чрез писма или в най-добрия случай телефонно обаждане с ограничена продължителност, ако изобщо се проведе...

“Home is where the heart is”. Но вече не само сърцето може да се „пренесе“ обратно у дома. Общуването от разстояние днес все повече се доближава до реална физическа близост. Технологии като уебкамера и микрофон добавят към писменото общуване картина и звук, и хората отсреща получават вече почти 100% жив контакт с теб. Разбира се, нищо не може да се сравни с истинския физически контакт при среща с приятели и роднини, когато най-накрая можеш да ги прегърнеш и разцелуваш от радост. Това не може да се случи по телефона или през интернет. Но все пак връзката по скайп, когато си далеч от дома, помага изключително много в борбата с чувството на носталгия.

Моят ден започва в 7:30, когато звъни алармата за ставане, а самото то е най-трудното нещо на света. Както и да е, в 7:45 съм на крака и след „бързи“ приготовления към 8:15 вече минавам с колелото по моста през дъжд и вятър към отсрещната част на града, където се намира моето училище. Първата ми работа, като пристигна там, е да си включа компютъра и да отида за кафе. И докато се върна, все още неотворила добре очи, едва успявам да фокусирам и първото съобщение за деня – а, да, пак пропуснато обаждане от майка ми в скайп...

Мога да кажа, че тя е човекът, който най-много се радва на възможността да комуникираш безплатно по интернет и да провеждаш разговори с картина и звук. И се възползва от нея много (и понякога твърде) често – случвало се е да се чуваме повече от три пъти на ден, а това вече става досадно. Но някой път се замислям: какво бих правила, ако я нямаше тази възможност? И тогава спирам да се оплаквам, защото всъщност не искам да я изгубя. Дори само мисълта, че мога да чувам гласа на толкова близък човек, когато поискам, ме успокоява и ми дава смелост да продължа да живея далеч от дома.

А след първото съобщение за деня идват и останалите – приятели от родния град и от цяла България пишат по скайп как са и какво смятат да правят следващата седмица, баща ми пише накратко за някакви настройки на профила в Outlook, във фейсбук бивши съученици са публикували снимки от нечий рожден ден... Това ми напомня за старото ежедневие и ме кара да се чувствам отново там – у дома в България.

Животът в чужда страна сред напълно нова за теб среда, пълна с непознати хора, не е лесен. Културният шок в началото е неизбежен, и когато пристигнах за първи път в Дания аз също не успях да го избегна – само с разликата, че дори и не подозирах, че преминавам през него. Толкова много нови емоции, запознанства и преживявания, че си направо като зашеметен и ти се струва, че си вече станал независим от своето семейство, че можеш да живееш и сам. Аз се почувствах точно по този начин и това сладко чувство на ентусиазъм и щастие от нещата и хората около мен, които опознавах всеки ден, ме държа дълго време. Но все пак това е по-скоро заблуда и тя се сгромолясва, когато те сполети някакъв неуспех или проблем, или просто, когато дойде неизбежният за всеки човек в чужбина период на депресия. Изследвания сочат, че рано или късно това се случва с всеки емигрант. Тогава, колкото и силен да си, изпитваш нужда да се приютиш при най-близките за теб хора, които да те успокоят и стоплят с обичта си, и така да събереш нови сили занапред.

Изживявайки културния шок по такъв хубав начин, аз неочаквано навлязох в период на лека депресия и това се случи първото лято далеч от дома. Предполагам, че причината е била в това, че вече се бях установила добре, бях посетила и разгледала повечето интересни места наоколо и вече почти нямаше нови изненади за мен – след една година в чужбина можех да се нарека ветеран. Също така, сравнението на нещата, които познавах и с които бях свикнала преди, с това, което беше в момента, не ме караше да се чувствам по-добре – колкото и хубаво да е едно лято в Дания, не може по никакъв начин да се сравни с лятото в България... Тогава почувствах за първи път от много време, че имам нужда да се чуя с близките си, да съм по-често в контакт с тях, да си спомня, че има някой, който е загрижен и мисли за мен. И правех това всеки ден, защото поне в това отношение няма ограничения – мога да се свържа с когото и колкото пъти поискам. Особено с майка ми и баща ми говорех толкова дълго, над половин час, съдейки по хронологията в скайп. Понякога дори не затварях и, оставяйки отворено, чувах как майка ми се разхожда из къщи и как говори с някого по телефона – малко смешно, но пък точно все едно си при нея у дома. Такива разговори помагат много, когато чувството на носталгия те налегне – „друго си е да те видя на камерата“, както казва често и баба ми, когато се свържа и с нея. След като споделиш радостите и тревогите с най-близките си хора, просто ти олеква на душата. И така с всеки изминат ден и проведен разговор с роднини и приятели, аз се чувствах все по-спокойна, знаейки, че съм далеч, но не съм изоставена, че семейството ми ме подкрепя, че все още мога да разчитам на приятелите в България, с които поддържам връзка. Постепенно ме обзе постоянно чувство за сигурност, което ми помагаше по-уверено да се справям с трудности и предизвикателства, привикнах с начина си на живот и за щастие преминах през този период на депресия сравнително бързо. Но не мога и не искам да си представя колко дълго можеше да продължи, ако нямах възможността да получа подкрепата на моите близки чрез ежедневното общуване с тях.

Илюстрации: Цвета Петрова

 

 
 

© Copyright - Stalker Project - Studio IDA